Mäso a mäsové výrobky v domácnosti
Čerstvé mäso
Charakteristickým znakom čerstvého mäsa je vzhľad jeho povrchu. Čerstvé mäso má na povrchu prirodzenú vlhkosť, nie je obschnuté. Farba bravčového mäsa je jasne ružová, hovädzieho mäsa sýtočervená až ružová. Čerstvosť mäsa sa dá zistiť aj podľa vône.
Úpravy mäsa pred varením
Chuť mäsa závisí vo veľkej miere aj od jeho predprípavy pred jeho varením. Pokrájané a okorenené mäso na guláš alebo na rezne stačí ponechať v chladničke 24 hodín. Celé kusy mäsa, približne 1 kg, je možné v prevarenom ochutenom a osolenom vývare skladovať asi 5 dní v chlade a tme..
Mäsové polievky
Čírosť mäsových polievok ovplyvňuje postup pri vkladaní mäsa do vody. Ak chceme dosiahnuť prenikavú a dobrú chuť polievky, vkladáme mäso do ľadovej vody. V studenej vode sa mäso postupne vylúhuje do vývaru, v horúcej sa zatiahne a vylúhuje iba nepatrne.
Mäso v chladničke
Ak je mäso balené do spotrebiteľského obalu vákuovo alebo do ochrannej atmosféry, teploty skladovania sú uvedené na obale, zvyčajne sa trvanlivosť pohybuje od 7 dní. Mäso zabalené do fólie na podložných miskách má dobu trvanlivosti zvyčajne 3 dni. Nebalené, vykostené mäso priamo u mäsiara má trvanlivosť 3 dni. Všetky spôsoby balenia vyžadujú teplotu od 0 do + 4 °C.
Zmrazovanie mäsa
Do mrazničky sa neodporúča dávať veľké kusy. Hmotnosť jednotlivých kusov by nemala presiahnuť 2 kg. Pre kvalitu mäsa je dôležité čo najrýchlejšie skrátiť čas zmrazovania.
Skladovanie klobás
Kvalita klobás závisí od ich druhu. Klobásy patria do skupiny trvanlivých mäsových výrobkov, tepelne neopracovaných. Sú údené a sušené. Možno ich skladovať pri izbovej teplote, avšak nie vo vlhkom prostredí. Najlepšie je ich skladovať zavesené v tmavej a vetranej miestnosti.
Označovanie mäsových výrobkov
Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č.1169/2011 o poskytovaní informácií o potravinách spotrebiteľom.